Çarşamba, 28 Ekim 2020
Google API Anahtarı Nasıl Alınır
Sosyal Medya

Google API Anahtarı Nasıl Alınır

Doruk Karaboncuk Doruk Karaboncuk
05 Aralık 2016

Google API anahtarı web sayfalarıyla uğraşan kişilerin çoğu zaman bir ihtiyacı olmuştur. Nasıl alındığını öğrenin

Her zaman gerekli Google API anahtarı

Google API anahtarı alırken nelere dikkat etmeliyiz. 

Bu yazı da hem Google API Anahtarı (Google API Key) almak için ihtiyacınız olan siteyi hem de nasıl alabileceğinizi anlatacağım. 

Siteyi arayanlar için hemen linki paylaşalım. Google API Anahtarı (Google API Key) almak için buraya tıklayabilirsiniz.  Sayfa yeni bir sekme de açılacağından hem ziyaret edip hem yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Google API Anahtarı (Google API Key) almaya hazırız

İlk defa Google API Anahtarı (Google API Key) alacaklar sayfaya girdiklerinde Yeni Proje Yarat sekmesi ile karşılaşırlar. Eğer bu sayfa çıkmadıysa sol üst köşede Google Console yazısının hemen sağında “Create Project” (Yeni Proje Yarat) linkine tıklayabilirsiniz.

Yeni bir proje oluştururken iki bilgi girmek gerekiyor. Bir tanesi “Proje Adı” diğeri ise “Proje Kimliği”. Bunları daha sonra rahat hatırlayacağınız şekilde doldurun. İlerleyen zamanlarda proje sayısı arttıkça hangi hangisi içindi hatırlamanız zor olabiliyor.

Proje kurulduktan sonra sol tarafta bulunan 3 sekme ile yönetimini sağlayabiliyorsunuz. Bu sekmeler Kontrol Paneli, Kitaplık ve Kimlik Bilgileri.

Kontrol Paneli: Burada projenizin genel görünüm ve API anahtarı kullanımlarına bakabilirsiniz.

Kütüphane: Bu bölümde ise kullanmak istediğiniz API bölümlerini etkinleştirebilir veya tam tersi kapatabilirsiniz. Kütüphane de arama yapabilir veya başlıklardan da rahatça özelliklere ulaşabilirsiniz.

Kimlik Bilgileri: Kimlik bilgileri ise API anahtarlarının izinlerinin nerelerde geçerli olacağına dair ayarların yapıldığı alandır. Eğer sayfanıza izin vermediyseniz API anahtarları çalışmayacaktır.

İzinler ve ayarlar önemlidir

Artık projemizi yarattık ve kullanmak istediğimiz “API” bölümlerini etkinleştirebiliriz. En çok kullanılan Google servislerinden Google Map API bölümünü kütüphaneye tıklayarak hemen aktifleştirelim.

Google API kütüpahanesi

google-api-kutupahanesi

Google Maps Api etkinleştirilmesi

google-maps-api-etkinlestirilmesi

Bir web uygulaması yapıyorsanız kütüphane de Google Haritalar API bölümünün altında bulunan Google Maps Javascript API linkine tıklayalım.

Karşımıza çıkan bölümden Etkinleştir düğmesine tıklayarak API yetkisini etkin hale getirebilirsiniz.

Artık etkinleştirdik ancak burada önemli olan hemen etkinleştirdikten sonra Kimlik Bilgileri bölümünü de düzenlememiz gerektiğidir. Hem güvenlik açısından hem de istemediğiniz kişiler sizin adınıza API anahtarınızı kullanmasınlar diye bu bölüm önemlidir.

Google API Kimlik Yaratılması

google-api-kimlik-yaratilmasi

Kimlik bilgileri oluştur bölümünden API Anahtarı bölümünü seçiyoruz. Artık kullanabileceğiniz bir API anahtarınız var. Bu işlemde bir kısıtlama getirmezseniz bu API anahtarını ele geçiren biri her sitede kullanabilir. Üretildikten sonra hemen anahtarı kısıtla bölümüne geçin.

Bir proje üzerinde test yapıyorsanız Anahtar kısıtlama seçeneğine “Yok” diyebilirsiniz. Gerçek ortama taşıdığınızda ise sayfaları HTTP yönlendirenler (İnternet Siteleri) olarak ayarlayabilirsiniz. İster tüm alan adını isterseniz de kısıtlı yerleri özellikle belirtebilirsiniz.

SSL Sertifikası API kullanımında önemlidir

Google API Anahtarı bir çok işlemde web sayfanız SSL isteyebilir. Web sayfanıza ücretsiz SSL kurmak için bu yazımı buradan ziyaret edebilirsiniz.

Google API Anahtarı ile Google Haritalı uygulama yapımlarını daha sonraki yazılarımda bulabilirsiniz.

Emoji ile Tepki Ver

2
0
0
0
0
0

Yorumlar

İlgili Yazılar