Çarşamba, 28 Ekim 2020
Ücretsiz SSL Hizmeti Kullanabilirsiniz
Diğer

Ücretsiz SSL Hizmeti Kullanabilirsiniz

Doruk Karaboncuk Doruk Karaboncuk
05 Aralık 2016

Ücretsiz SSL fikrini aslında aratırken ucuz SSL bulma amacım vardı. Biraz araştırınca SSL’i ücretsiz veren bir site buldum.

Bu sefer kesin sayfamda reklamlar çıkacak, güvenilir olmayacak kaygısı başladı ama denemeye değerdi.

Let’s Encrypt hizmeti ISRG tarafından (Internet Security Research Group) sunuluyor. Tarayıcıların %99.9’u SSL sertifkasını destekliyor ve aynı zamanda Mozilla, Chrome gibi piyasadaki yüksek kullanım oranı bulunanlarda sponsor olmuş durumda. 

ISRG kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Grup bağışlarla ayakta duruyor ve yakın zamanda da giderlerini karşılamak için 200.000$’lık bir proje başlattılar. Proje sayfasını incelemek ve destek vermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ücretsiz SSL Kullanımı

Peki ücretsiz SSL hizmetinden nasıl faydalanacaksınız? Ücretsiz SSL’den faydalanmak için SSL For Free sitesine ulaşıyoruz. Burada karşımıza çok basit bir ekran çıkıyor. Kullanmak istediğiniz alan adınızı kutucuğa yazıyorsunuz. Başına www koymanız veya koymamanız fark etmiyor, kendisi otomatik olarak düzenliyor.

Ücretsiz SSL sertifikamı yarat (Create Free SSL Certificate) seçeneğine bastığınızda sitenin sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra ücretsiz SSL için engeleniz kalmıyor.

Doğrulama yapmak için iki seçenek var. Bir tanesi ftp bilgilerinizi girip otomatik olarak sertifikanızın oluşmasını sağlıyor, diğeri ise manuel olarak size bir kaç dosya indirip sunucunuza göndermenizi istiyor. Ben otomatik yapıyorum. Siz de siteye güvenirseniz otomatik doğrulama  kullanabilirsiniz.

Doğrulamayı doğru şekilde yaptığınızda size sertifika bilgilerinizi çıkartıyor. Artık sertifikanızı rahatlıkla sunucunuza kurup anında sonuç alabilirsiniz.

Ben kendi sunucumda DirectAdmin paneli kullanıyorum. DirectAdmin kontrol panelinize giriş yaptığınızda alt bölümde SSL Certificates (SSL Sertifikaları) bölümü bulunmaktadır. O alana girdikten sonra sertifika bilgilerinizi kopyala yapıştır ile alt alta girebilirsiniz.

DirectAdmin de sertifikayı siz kurduysanız yapmanız gereken bir ayar daha var. Private_html’i kullanmak istemiyorsanız yani hali hazırdaki sitenizi HTTPS olarak kullanmak istiyorsanız alan adı ayarlarınızdan bu Private_html özelliğini kapatabilirsiniz.

cPanel’i tam hatırlamıyorum ancak cPanel’de SSL sertifikası ekleme de aşağı yukarı aynı şekilde hatta daha da kolay olabilir. Bunun için yüzlerce döküman ve youtube videosu mevcut.

Artık siz de ücretsiz SSL sahibisiniz. Her yıl 100-200 TL arası ücret ödemenize gerek yok.

Bir not olarakta bu sistem alt alan adlarını da kapsıyor. Biraz daha ileri kullanıcılar için olsa da site de açıklamaları mevcut. Girdiğiniz alana virgül ile ayırarak ekleyebilirsiniz.

Site SSL sertifikasının her zaman ücretsiz olarak kalacağını söylüyor. Daha önceden söylediğim gibi hemen hemen tüm tarayıcılar tarafından destekleniyor ve arkasında güvenilir kuruluşlar var. SSL sizi güvende tutar, Google’da üst sıralara çıkmanızı sağlar ve web sayfasının istenmeyen ziyaretçilerin ele geçirmesinin önüne geçebilir.

Denemeye değer bir site ve çok uzun zamandan beri kullanıyorum. Yazıyı beğendiyseniz paylaşıp yorum yapabilirsiniz.

Emoji ile Tepki Ver

0
0
3
0
0
0

Yorumlar

İlgili Yazılar