Çarşamba, 28 Ekim 2020
HTACCESS ile HTTPS yönlendirme
Eğitim

HTACCESS ile HTTPS yönlendirme

Doruk Karaboncuk Doruk Karaboncuk
05 Aralık 2016

Paylaştığım kod ile sitenize giren ziyaretçilerinizi otomatik olarak başına www koyarak https yönlendirmesi yapılabilirsiniz

HTTPS yönlendirme yapmak için bir .htaccess dosyasına ihtiyacınız olacaktır. Bir text dosyası ile bu dosyayı yaratıp FTP programı ile sunucuya gönderdiğinizde kodunuz çalışacaktır. Text dosyası yarattıktan sonra uzantısının txt olmadığından ve htaccess olduğundan emin olun.

Eğer gönderdiğiniz dosya .htaccess.txt gibi bir uzantıya sahipse .txt bölümünü silmeyi unutmayın.

Tüm sayfalarınızda yönlendirme yapmak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

RewriteEngine On 
RewriteCond %{HTTPS} off 
RewriteRule .* https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301] 
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\. 
RewriteRule .* https://www.%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Yönlendirmeyi kapatmak isterseniz isterseniz dosyayı silebilir, isterseniz yazdığımız satırları silebilir veya başlarına # koyarak yorum haline getirip pasifleştirebilirsiniz.

Bu aynı zaman da Google Console gibi araçlar kullanıyorsanız sitenizin tek bir adreste toplanmasını sağlayacaktır.

HTTPS Yönlendirme ile neler elde edebilirsiniz?

Bu kod ile tüm sayfalarınız otomatik olarak HTTPS adresinize yönlenir. HTTPS yönlendirme ile ziyaretçiler kendilerini daha güvende hissederler. Yeşil kilit görmek güven kazandırdığı gibi aynı zamanda da bilgilerin şifreli gönderimini sağladığı için sitenizi biraz yavaşlatabilir. SSL kullandığınızda Google’da size daha çok güvenecektir. Normal sitelere oranla Google’ın tercih algoritmasında SSL kullanımı da bulunur.

Ücretsiz SSL

SSL çok pahalı diye düşünüyorsanız size güzel bir haberim var. Artık kendinize ve müşterilerinize ücretsiz SSL hizmeti sağlayabilirsiniz. Hiç bir dezavantajını ben yaşamadım. Sosyal medya entegrasyonlarında zaman zaman ihtiyaç duyulduğunda gidip SSL’e yüklü miktar para vermek gereksiz geliyordu.

Directadmin’e ücretsiz SSL kurulumunu diğer bir yazı da detaylı olarak bulabilirsiniz.

Ücretsiz olmasının yanında klasik SSL sertifkaları gibi 1 yıl süreli değil. Sertifikayı yarattığınız andan itibaren 3 ay içinde yenilemelisiniz.

Emoji ile Tepki Ver

0
0
1
0
0
0

Yorumlar