Çarşamba, 28 Ekim 2020
Video Mapping ile Canlı Galeri
Diğer

Video Mapping ile Canlı Galeri

Doruk Karaboncuk Doruk Karaboncuk
05 Aralık 2016

Video mapping özelliklerini aslında sürekli olarak Facebook’ta bulunan videolar ile hayran hayran izliyoruz.

İzlediğimiz çoğu videonun aslında tek bir sahibi var ve bu konuda kendilerini çok geliştirmişler. Belçikalı Skull Mapping adlı firma bu konuda adından sıkça söz ettiriyor.

Yeni yaptıkları bir çalışma ile bir sanat galerisinde aslında boş olan tuvallerin üzerinde gerçekçi efektler uygulayarak hayata geçmelerini sağlıyorlar. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

vimeo.com

Farklı alanlarda kullanılan video mapping tekniğini anlatmadan önce Skull Mapping firmasının bu alandan yola çıkarak dört farklı alanda çalıştıklarını görüyoruz. Bu alanlar sanal gerçeklik, mini mapping, video mapping ve hologram.

Yukarıdaki video da görüldüğü gibi bir sanat galerisi girişinde bu tarz şeyler izledikten sonra içeride daha nelerin beklediğini görmek için sabırsızlanacaksınız. Bunun dışında sanat galerilerinin sıkıcı olduklarını düşünenler içinde bu tarz düşünceleri atmalarına yardımcı olmalarına bir fırsat olacaktır.

Çok eğlenceli bir sektör olmasına rağmen çok farklı alanlarda karşılaşılabildiği için zorluğu da bir o kadar artıyor. Yukarıda bulunan örnek gibi kapalı alanda bir galeriden, bir gökdelenin dış cephesine kadar tüm bölgelerde uygulanabiliyor. İyi yapılmadığı takdirde ise sonu tamamen hüsran ile sonuçlanabilir.

Video mapping tekniğini yine Facebook’tan Le Petit Chef videosu ile de hatırlayabilirsiniz. Bir restauranta gittiniz ve yemek beklerken masanızda gezen bir aşçı muzurluk yapıyor. Hem müşteriler açısından eğlenceli vakit geçirmenizi sağlıyor hem size sanal bir gerçeklik yaratıyor ve en önemli özelliği ise restaurantın değerine değer katıp çok hızlı bir viral reklam haline dönüşebiliyor.

Le Petit Chef videosunu da izleyebilirsiniz.

vimeo.com

Video Mapping Türkiye’de henüz yavaş yavaş gelişmektedir.

Türkiye’de tanıtım olarak farklı metotlar fazla kullanılmıyor ancak ilk kullananlar çok hızlı şekilde yükselebiliyor. Türkiye’de reklamcılık televizyona çıkmak, sponsor olmak veya internette ucuz reklam verileceğini düşünerek küçük bütçelerle ortadan kaybolmak olduğu için bu tarz yeniliklere biraz daha zaman var gibi görünüyor.

En yeni reklam türleri de yine genellikle yurt dışı ajanslarla çalışan Türk firmalarından çıkartılıyor.

Başarılı bir video mapping reklam kampanyası da umarım Türkiye’den çıkabilir yakın zamanda. Çiftçilerimizin arsalarına güzel motive edici ürünleri sağlıklı çıktığında nasıl olacağından, İstanbul’un en tarihi mekanlarında olayları anlatmak için de kullanılabilir.

Mini ve video arasındaki fark tamamen işin oluşuyla ilgili. İzlediğiniz Le Petit Chef bir mini mapping iken bir binanın giydirilmesi gibi daha büyük işlere video mapping altında yer vermişler.

Eğlenceli olduğu kadar zor olan bu tekniğin kullanımını yapan Skull Mapping firmasının web sayfasına buraya tıklayarak, vimeo kanallarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Emoji ile Tepki Ver

0
0
1
0
0
0

Yorumlar

İlgili Yazılar