Çarşamba, 28 Ekim 2020
Tatlı Su Istakozu Kerevit Nasıl Beslenir?
Hobi

Tatlı Su Istakozu Kerevit Nasıl Beslenir?

Doruk Karaboncuk Doruk Karaboncuk
06 Aralık 2016

Akvaryumda çok tatlı duran tatlı su ıstakozu olarakta bilinen kerevit aldım. Almayı düşününler olursa bu yazıyı okuyabilir

Kerevit Hakkında Bilgi

Öncelikle kerevitler ıstakoz değildir. Istakozlara çok benzerler. Türkiye'de de bir zamanlar çok ciddi miktarlarda kerevit ihracatı yapılıyormuş ancak daha sonra bu ihracat azalarak durma noktasına gelmiş. 

Kerevitler çok temiz sularda genellikle bulunmazlar. Hatta bataklıklarda bile yaşayabilirler. O yüzden su açısından pek derdiniz olmayacak. Kerevitler ürkek hayvanlar oldukları için saklanma istekleri çok fazla. Onlar için akvaryumunuzda ya bol bitki, ya saklanacakları bir oyuk, mağara gibi bir yapı veya çok ince kum kullanırsanız kendileri kazarak saklandıklarını sanabilirler. 

Yürüyüşleri her zaman ağırdır ve gün içinde bol bol akvaryumu turlarlar. Yalnız saldırı veya tehdit algılarlarsa ters olarak çok hızlı bir şekilde yüzebilmektedir. Akılları hep dışarı kaçmaktadır. O yüzden hava boruları, filtre borularına sürekli olarak tırmanmaya çalışıyorlar. Benim akvaryumumda bir kere de kaçmayı başardı. İçeride otururken içeriden gelen seslerin ne olduğunu anlayana kadar baya da bir süre geçti. Bilmediğim için kaçtıklarını hiç aklıma da gelmemişti. 

Suyun dışında da uzun süre yaşadıklarını duydum ama denemedim. Kaçma denemesi de en fazla 10 dakika sürmüştü. Boyutları 10-12cm oluyor daha fazla büyümüyorlar. Ben ıstakoz rengine benzediği için kırmızıyı tercih ettim. 

Yemek yemelerini izlemek gerçekten çok eğlenceli. Farklı farklı kıskaçlarıyla toparlayıp yavaş yavaş yemekleri bitiriyorlar. 2 tanesi aynı akvaryumda yaşamaz sürekli kavga ederler dedikleri için de bir tane daha almadım. Aslında yukarıda dediğim gibi kendilerine özel bir alan yaratıyorlar ve onun dışına çok çıkmıyorlar. 

Kerevitler geceleri avlanıyorlar ama benim akvaryumda geceleri bir çok balık yanında uyuyor ve gayet uyumlular. Herhangi bir saldırı olmadı. Sadece bir kez yaşlılıktan ölecek olan ve hasta olan bir balığı yedi. O balıkta zaten ne yüzebiliyordu, ne hareket edebiliyordu. Forumlarda okuduklarımdan saldırgan olanları da varmış ama benimki çok sakin. 

Kerevitler söylenene göre 2 ayda 1 gibi bir sürede kabuk değiştirir deniyor. Akvaryumdaki ilk aldığım gün değiştirmişti ve daha sonra kabuk değiştirdiği tarih o tarihten bir yıl sonraydı. Başka da değiştirmedi. Kabuk değiştirirse kabuğu alıp saklayabilirsiniz. Birebir aynı şekilden çıkıyor ve çok güzel gözüküyor. Ben saklamıyorum çünkü çok iyi bir kalsiyum kaynağı tüm balıklar için.

Aşağıda kerevitin komando (çöpçü) balığı tırtıklama videosunu paylaşıyorum. Ben ilk defa gördüğümde çok şaşırmıştım. Kabuk değiştirme anını yakalarsam da hemen koymayı düşünüyorum.  

www.youtube.com

Sonuç olarak imkanınız varsa mutlaka bir tane alın. Hem izlemesi, hem takip etmesi çok keyifli bir canlı. Aklınızda kalan soru varsa yorum olarak yazabilirsiniz. 

Hayvanlarınıza her zaman doğal bir ortam sağlamayı çalışmayı unutmayın.

Emoji ile Tepki Ver

1
0
2
0
0
0

Yorumlar

İlgili Yazılar